Glas og god akustik plejer ikke at være et godt makkerpar. Store glasflader sender lyden tilbage i rummet, skaber refleksioner og kan hurtigt føre til efterklang og støj. Det er en af årsagerne til, at mange åbne kontorer ender med et lydmiljø der gør det sværere at arbejde koncentreret og kommunikere klart.
Acourise fra Tonax går imod netop den tommelfingerregel. Her er glasvæggen udviklet, så den ikke forværrer akustikken men i stedet aktivt bidrager til at regulere den. Det gør det muligt at bruge glas som rumopdeling uden de sædvanlige akustiske kompromiser.
I videoen taler vi om den usædvanlige kombination: et transparent materiale der opfører sig akustisk på en måde, man normalt kun forbinder med helt andre typer overflader. Man kan tydeligt høre forskellen, når man står tæt på væggen, og det er i praksis det, der gør løsningen interessant for kontorer, møderum og åbne arbejdsarealer. Du kan se resten af vores video om akustik og besøg hos Tonax her.
Hvorfor fungerer Acourise?
En traditionel glasvæg er en hård og helt reflektiv flade. I Acourise er konstruktionen udnyttet anderledes. Glaspartierne arbejder sammen med specialudviklede profiler, der både absorberer og diffuserer lydbølgerne. Lyden brydes, dæmpes og fordeles, så rummet får en mere kontrolleret og behagelig akustik.
Det giver mulighed for at bevare lysindfald, transparens og et åbent visuelt udtryk uden at betale den akustiske pris der normalt følger med glas. For mange kontorer kan det være et alternativ til tungere vægløsninger, særligt i områder hvor man ønsker at kombinere æstetik og funktionalitet.
AcouriseWALL: Når indretningen skal være fleksibel
Acourise findes også som fritstående og flytbar løsning. I mange kontormiljøer forsøger man at skabe arbejdszoner med reoler i halv højde eller andre visuelle markeringer mellem pladserne. Det giver overblik og en form for afskærmning, men lydmæssigt gør det ingen forskel. Samtaler, tastaturstøj og telefonsamtaler bevæger sig uforstyrret hen over dem.
Her kan AcouriseWALL være et mere effektivt valg. Den opdeler rummet, bevarer muligheden for at se hinanden og lader lyset passere frit, men den bidrager samtidig til et roligere lydmiljø. Det gør den relevant i projektområder, midlertidige zoner og kontorer hvor indretningen løbende ændres, uden at man ønsker at lukke rummet ned visuelt.
Hvor passer Acourise ind?
Behovet opstår typisk i rum hvor glas i dag skaber akustiske udfordringer. Det kan være møderum der opleves rungende, åbne kontorer hvor samtaler breder sig og gør det svært at arbejde uforstyrret, eller arbejdsmiljøer hvor man ønsker en tydeligere zoneopdeling uden at gå på kompromis med lys og åbenhed. I de situationer kan Acourise give en mærkbar forbedring af rummet uden at ændre på arkitekturen, som mange gerne vil bevare.
Se og oplev Acourise i praksis
Flere havde mulighed for at høre om AcouriseWALL i forbindelse med Tech & Trends. Hvis du er nysgerrig på løsningen eller ønsker at opleve effekten i virkeligheden, arrangerer AV CENTER gerne en demo. Kontakt os, så finder vi en praktisk måde at præsentere produktet på i relation til dine lokaler og behov. Vi hjælper også gerne med en bredere vurdering af akustikken, hvis du står med et konkret projekt.
Du kan også læse mere om Acourise og AcouriseWALL på Tonax' hjemmeside her.
Kontakt os
Ring eller skriv til os via nedenstående kontaktformular.