Brug for hjælp til dit AV udstyr?

Kontakt dit lokale AV CENTER som sidder klar til at hjælpe dig videre:

København: 70 20 17 99
Odense: 70 20 29 55
Kolding: 75 53 60 00
Aarhus: 70 20 98 05
Aalborg: 70 20 29 99
Cinema: 57 82 08 68

Oplev Port des Lumières i Hamborg med Epson og AV CENTER

Tag med Epson og AV CENTER på en inspirerende dagstur mandag d. 15. september 2025 til Port des Lumières i Hamborg. Vi kører med bus fra Aarhus, med opsamling i Kolding og byder på en dag fyldt med netværk, teknologi, kunst og god mad.

Turen er skræddersyet til AV-/teknikansvarlige og udstillingsdesignere, der ønsker at hente ny inspiration, se avanceret Epson-teknologi i praksis og netværke med fagfæller fra museumsverdenen. Det bliver en dag fyldt med sanseindtryk, faglig fordybelse og god forplejning – og du og en kollega er inviteret med.

Port des Lumières er et banebrydende digitalt kunstcenter i HafenCity, Hamborg, og det første af sin slags i byen. Her præsenteres monumentale, digitale udstillinger, hvor kunst, lyd og teknologi smelter sammen i en 360° sanseoplevelse. Med 80 projektorer, 50 lydpunkter og 10 meter høje vægge bliver du en del af kunsten – ikke bare tilskuer.

Se introduktionsvideo fra det imponerende Port des Lumières

Aktuelle udstillinger inkluderer blandt andet:

  • "Gold in Motion" – en visuel hyldest til Gustav Klimt
  • ”Friedensreich Hundertwasser” – farverig og fantasifuld arkitektur og kunst
  • "Journey" – en eksperimentel oplevelse skabt af det digitale studie Nohlab

Program for dagen mandag d. 15. september 2025

  • 07.00: Afgang fra Aarhus (nærmere info følger)
  • 08.20: Opsamling i Kolding (nærmere info følger)
  • 08.30: Rundstykker og kaffe i bussen
  • 11.15: Sandwich serveres i bussen
  • 12.30: Ankomst Hamborg / Velkomst fra Epson
  • 12.40: Indlæg ved Daniel Laureano, AV Manager, Port des Lumières
  • 13.00: Indlæg ved Paolo Löffler, Managing Director, Kunstkraftwerk Leipzig
  • 13:20: Rundvisning på Port des Lumières
  • 17.00: Aftensmad på restaurant i Hamborg
  • 19.00: Bus retur til Danmark

Praktisk info

Man sørger selv for transport til/fra enten Aarhus eller Kolding.

Skulle du have spørgsmål i forbindelse med turen, er du velkommen til at kontakte Salgschef Henrik E. Hansen på 41 90 33 04 eller via heh@avcenter.dk.

Turen er gratis, men der er begrænsede pladser – tilmelding sker efter først-til-mølle-princippet via nedenstående formular. Tilmeldingfrist 18. august 2025.

Tilmeld dig

Udfyld nedenstående formular for at tilmelde dig. Ønsker du at medtage en kollega, skal din kollega selv tilmelde sig via formularen.

Ring mig op

Jeg vil gerne kontaktes af en AV CENTER ansat